• GİRİŞ TARİHİ
  • ÇIKIŞ TARİHİ
  • YETİŞKİN
  • REZERVASYON
Değerli Misafirimiz, The Marmara Taksim otelimiz size özel fiyatlardan hizmet vermektedir.
  • KATEGORİLER
  • ETİKETLER
  • GÜN

24. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ: BÖYLE GERİ GELİR ŞEHRE FESTİVAL HAVASI!

  • 05 TEM 2017
  • 3 YIL ÖNCE

The Marmara Otelleri, 25 yılı aşkın süredir, İstanbul Caz Festivali’ne konaklama sponsoru olarak, sanata destek veriyor. Bir minik katkı daha yapalım istedik; 21 Temmuz’a dek sürecek festivalin en ‘heyecan verici’ konserlerini sizin için derledik... Festivalin bu yılki teması gibi, ¨haydi aç kapıyı, gir içeri¨.

5 Temmuz Çarşamba akşamı, 30 yıllık dostlarla Fransız Sarayı’nda buluşacağız.

Blue Note ailesinin en sevilen üyelerinden caz piyanisti Jacky Terrasson ve Fransız caz trompetçisi Stephane Belmondo’nun 30 yıla dayanan dostlukları, sahne üzerinde tatlı tatlı atışmaları, romantik, samimi ve yalın müzikleri; Fransız Sarayı Bahçesi’ni harika notalara boyayacak. Sizi alıp balladlara, şansonlara ve doğaçlamayla bezeli yumuşacık notalarla dolu bir geceye teslim edecek. Konserin açılışı Kerem Görsev’in triosundan da tanıdığımız kontrbasçı Kağan Yıldız ve yerli caz sahnesinde birçok isimle projelere imza atan piyanist Can Çankaya yapacak.

7 Temmuz Cuma akşamı, Hint müziğinin Caz notalarına nasıl bu kadar yakışabildiğine birlikte hayret edeceğiz.

Radiohead’in gitaristi Jonny Greenwood’u, Hintli müzik topluluğu The Rajathan Express’i ve İsrailli müzisyen Shye Ben Tzur’u Hindistan’daki Mehrangarh Kalesi’ne üç haftalığına yerleştirirseniz ne olur? Cevap: ¨Junun¨. Bu yıl Avrupa’nın bir çok şehrinde performanslarını sergileyecek olan Shye Ben Tzur ve The Rajathan Express, İKSV’nin İstanbul Caz Festivali kapsamında İstanbul’u da 7 Temmuz akşamı Beykoz Kundura’da.

8 Temmuz Cumartesi akşamı, ayaklarımızı bir Flemenco dansçısı gibi yere vurmak isteyeceğiz.

İşte sadece 24. İstabul Caz Festivali’ne özel bir proje. Flamenko’nun kült gitarist ve bestecilerinden Paco de Lucía’ya bir saygı duruşu niteliğindeki bu projede sanatçının kariyerinin çeşitli evrelerinde birlikte çalıştığı Jorge Pardo, Carles Benavent, Jose Maria Bandera, Nino Josele, Piraña gibi yıldız müzisyenlere vokaliyle David de Jacoba eşlik ediyor. Levent Yüksel, Taksim Trio ve ödüllü film müzikleriyle tanıdığımız Cenk Erdoğan da bu gecenin olmazsa olmazlarından. Konser, 8 Temmuz Cumartesi Zorlu PSM’de.

10 Temmuz Pazartesi, Kandece Springs’in yumuşacık sesiyle büyüleneceğiz.

Tüy gibi hafif bir ses, yumuşacık notalar. Blue Note’un büyüleyici vokali Kandace Springs, soul, caz ve popu birleştiren eğlenceli şarkılarıyla sıcacık bir yaz akşamında sahnede olacak. İlhamını Sade, Ella Fitzgerald, Lauryn Hill, Billie Holiday, Nina Simone, Erykah Badu gibi divalardan alan genç müzisyen, ABD’li caz basçısı Christian McBride ve yeni projesi New Jawn Quartet ile modern caz keşiflerine yelken açacak

 

12 Temmuz Çarşamba, uçuşan kıyafetlerinizi hazırlayın, Havana’ya doğru hızlı bir yolculuğa çıkacağız.

Buena Vista Social Club ile dünyayı turlayan, Küba müziğindeki köklere dönüşün destansı bir belgesi niteliğindeki son albümü ABUC ile dünya çapında başarı edinen Kübalı caz piyanisti Fonseca ile henüz 23 yaşındaki Kübalı neo-soul vokalisti, Gilles Peterson’un keşfi Arocena, yerinizde duramayacağınız ritimleriyle sıcacık bir Afro, Latin ve Küba müziği akşamı için bir arada! Konser, Uniq İstanbul’un Açıkhava Sahnesi’nde.

17 Temmuz Pazartesi akşamı, Afrika Müziği’nin Hindi Zahra ile buluşmasından büyük haz alacağız.

Hindi Zahra sadece caz müzik meraklılarının değil, iyi müzik düşkünü tüm dünya vatandaşlarının peşine düştüğü bir fenomen. Ve ne mutlu ki, İstanbul’a geliyor. Damon Albarn’dan Herbie Hancock’a kadar sayısız isme eşlik eden Afrika müziğinin son yıldızı Diawara ile caz ve dünya müziğini benzersiz bir biçimde harmanlayan Zahra, sıcak ve ritmik bir caz ve dünya müziği akşamı için “Olympic Cafe Tour” projeleri kapsamında bir arada. Tutkulu kadın vokallerin gücüyle aklınızı başınızdan alacak bir akşam!

18 Temmuz Salı akşamı, Esma Sultan Yalısı’nda bir efsane ile buluşacağız; Dee Dee!

Üç Grammy ödülü, yedi adaylığı, The Wiz müzikaliyle bir de Tony ödülü bulunan, Motown Records efsanesinin başrol oyuncularından Dee Dee Bridgewater, doğduğu şehir Memphis’in müzikal mirasına saygı duruşu niteliğindeki özel projesi ile festivalde. Daha önce de birçok kez festivalin konuğu olan ve ülkemizde geniş bir hayran kitlesi bulunan sanatçı, BB King, Al Green gibi blues ve soul ustalarının şarkılarını yeniden yorumlayacak. Caz ve soul divası, Esma Sultan Yalısı’nın boğaza açılan benzersiz atmosferinde vereceği bu konserle sevenlerini yine kendine hayran bırakacak.

19 Temmuz Çarşamba, Batı Afrika Müziği, Blues ve Led Zeppelin müziği ile buluşacak.

Caz ve elektronik müziği birleştiren füzyon mutfağı Snarky Puppy’nin arkasındaki isimler, Beykoz Kundura’nın atmosferine çok yakışacak bir performansla festivaldeler. Snarky Puppy’nin klavyecisi Bill Laurance’ın performansıyla başlayacak gece, grubun kurucusu ve bas gitaristi Michael League’in yepyeni projesi Bokanté ile devam edecek. League’in tanımıyla “Batı Afrika müziği, delta blues ve Led Zeppelin’in ilginç bir birleşimi” olan Bokanté, kulaklarınıza yeni ufuklar açacak.

FESTİVALİN BONUSU: PARKLARDA CAZ!

Festivalin kültleşen ve parklara yayılan etkinliği Parklarda Caz bu yıl da şehrin sakinlerini Fenerbahçe’nin mavisi ve yeşili ortasında keyifli bir güne davet ediyor. Genç Caz gruplarının performanslarından sonra sahne alacak İspanyol ekip Mastretta ise, zevke davet eden dans şarkılarıyla festivalin sevilen etkinliğinin kapanışını yapacak. Mastretta, arka planına Akdeniz aroması eklenmiş deneysel seyahatler ve rock dokunuşlarıyla bu güzel Pazar akşam üstünde Anadolu yakası sakinlerini popüler ve güncel müziğe doyuracak.

9 Temmuz Pazar, 16:00, Fenerbahçe Khalkedon

Etkinlik ücretsizdir.

16:00: Deniz Özçelik Quintet

16:45: Gagarin Jazz Band

17:30: Bidar Kalender

18:30: İpek Göztepe Quintet

19:15: İstemeden Oldu!

20:15: Mastretta

21:30: Açık Hava Sineması: Searching for Sugarman

KÖŞE YAZARI
BAHAR AKINCI
    LÜTFEN OTEL SEÇİN