• GİRİŞ TARİHİ
  • ÇIKIŞ TARİHİ
  • YETİŞKİN
  • REZERVASYON
Değerli Misafirimiz, The Marmara Taksim otelimiz size özel fiyatlardan hizmet vermektedir.
  • KATEGORİLER
  • ETİKETLER
  • GÜN

MODERN SANATIN GÖZDESİ BİENAL’İ TANIYALIM..

  • 04 EKİ 2018
  • GEÇEN YIL

Sanatın kendini çok konuşturduğu, yoğun bir ayı geride bıraktık.. Pek çok sergi, pek çok sanatçı ve yüzlerce sanat eseri an ve an cebimizdeydi sanki:) Şimdi işe biraz daha geniş bir yelpazeden bakalım ve biraz Tasarım Bienali'nden bahsedelim. Nedir bu bienal? Ne zaman düzenlenir?

Bienal, çağdaş sanat ile iç içe olan bir organizasyondur ve başlangıcı çok eski yıllara dayanır. Fransızca kökenli olan bu kelime "her bir diğer yıl" anlamına gelir ve iki senede bir düzenlenir. Genelde sanatsal ve kültürel etkinlikler için kullanılır. İlk kez 1985 yılında Venedik’te düzenlenmiştir. Günümüzde bienaller, en büyük sanatsal etkinlikler olarak bilinmektedir ve şehirlerin "ben buradayım" mesajının dünyaya sunulduğu ortamlar da olmaktadır. Bienallerin temaları vardır ve aynı zamanda birden fazla temaları da olabilir. Şimdi biraz bu sene ki İstanbul Tasarım Bienali’nden bahsetmek istiyorum.

25 yılı aşkın süredir The Marmara Otelleri’nin resmi konaklama sponsoru olduğu İKSV, bu sene de şahane projelere imza attı. Bu sene dördüncüsü düzenlediği ve devamlı bir dönüşüm içinde olan İstanbul Tasarım Bienali 22 Eylül ve 4 Kasım tarihleri arasında gerçekleşiyor. İstanbul’un sanatseverleri ve çağdaş sanatçılarını yakından ilgilendiren ve ilham verici fikirler sunan bu organizasyonun bu sene ki başlığı ‘’Okullar Okulu’’. İsmi ile oldukça merak uyandıran ‘’Okullar Okulu’’, başta yaratıcı iş birlikleri öğretip ardından toplumsal bağlantıların kurulmasını aşılayacak bir öğretim biçimi sunuyor. Yaptığım incelemelere göre Bienal, altı farklı temayı inceliyor. Akademiden atölyelere, laboratuvardan ansiklopedik müzelere, değişik ve farklı tasarım ortamları sunuyor.

Aynı zamanda ‘’Okullar Okulu’’, çok farklı insanın katılımı ile şekilleniyor. Türkiye ve dışından, değişik yaşlardan uygulamacıların katılımı sayesinde tezat kavramları bir araya getiriyor. Örneğin amatörlük ve akademiyi, eskiyi ve yeniyi.. Ve bu süreçte ise ciddi bir şekilde sonuca odaklanıyor. Bienalin katılımcıları birlikte en başta yaratmayı ve yeniyi öğrenecek, yeni bilgiler yaratacak, ve var olan sistemlere alternatifler arayacaklar.

Son olarak; Tasarım Bienali Beyoğlu’nda 6 mekana yayılıyor.. Eğer siz de Beyoğlu’nu severlerdenseniz ve aynı zamanda da çağdaş sanata meraklıysanız; Tasarım Bienali’ni yakından takip etmenizi öneriyorum. Örneğin 9-10 Ekim tarihinde İstanbul Bienali’nin Kolektif Haritalama Atölyesi’ni görmek için The Marmara Taksim’den çıkıp Akbank Sanat’a gidebilirsiniz. Ardından Taksim’in eğlenceli sokaklarında gezdikten sonra The Marmara Pera’da bir yorgunluk kahvesi içmeyi de unutmayın! Etkinlikler hakkında ki tüm detaylar için Bienal web sitesini inceleyebilirsiniz. Herkese sevgiler!

PAZARLAMA UZMAN YARDIMCISI
YASEMİN İKBAL
    LÜTFEN OTEL SEÇİN