• GİRİŞ TARİHİ
  • ÇIKIŞ TARİHİ
  • YETİŞKİN
  • REZERVASYON
Değerli Misafirimiz, The Marmara Taksim otelimiz size özel fiyatlardan hizmet vermektedir.
  • KATEGORİLER
  • ETİKETLER
  • GÜN

TUĞÇE DURAK'IN GÖZÜNDEN 17. !F İSTANBUL BAĞIMSIZ FİLMLER FESTİVALİ

  • 15 ŞUB 2018
  • GEÇEN YIL

Bu yıl 17. yaş gününü kutlayacak olan İf İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, bugün de 17.ye sinemaseverlerle buluşuyor. The Marmara Hotels’in resmi konaklama sponsoru olduğu festival, bu sene yine çok heyecanlı geçeceğe benziyor.

14 Şubat’ta Kanyon AVM’de yaptığı görkemli galada açılış filmi olarak Lady Bird’ü izledik. Ardından bir çok sanatsever, sanatçı ve hatta bu sene filmleri !f İstanbul’da gösterime girecek olan yönetmenlerle birlikte Backbar’a geçerek biraz dans ettik, biraz da filmlerin kritiğini yaptık.

Gecenin sonunda kendimi The Marmara Taksim’in Flying Carpet suitine attığımda, odamın uçsuz bucaksız İstanbul manzarası, “Bu filmler yönetmenlerin aklına kesin böyle manzaralara bakarken geliyordur.” diye düşündürttü. Bu odada birkaç gün daha kalırsam 2019 !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde seneye beni de yönetmen koltuğunda görebilirsiniz. Ben de bir senaryo yazmaya başlamadan, gecenin kritiğinden seçtiğim birkaç filmi sizlerle acil olarak paylaşmam gerek!

Kapanışı Disaster Artist ile yapacak olan festival, 15 Şubat’tan başlayarak 25 Şubat’a kadar İstanbul’da devam edecek.

Sizler için kaçırmamanız gereken 15 filmi kısa kısa derledim. Festival bitmeden aralarından en beğendiklerinize mutlaka gitmeye çalışın!
 

LADY BIRD

Açılışı, festivalin açılış filmiyle yapayım! Siz de benim gibi 2000’li yıllarda büyüdüyseniz, bu dönemde Sacramento’da yaşayan Christine’in hikayesine kendinizi çok yakın hissedeceksiniz. Brooklyn filminden aşina olduğumuz Saoirse Ronan başrolde. "Ağlayıp annenizi aramanıza neden olacak." Demiş filmin yönetmeni Greta Gerwig!
 

DAVID BOWIE: THE LAST FIVE YEARS

David Bowie hayranları toplaşın! Festivalin müzik bölümü bu sene, iki sene önce kaybettiğimiz sanatçının hayranları için arşiv değerinde müthiş bir film sunmuş. Film, sanatçının son iki albümü olan The Next Day ve Blackstar ile Broadway müzikali Lazarus hakkında bir belgesel olarak başlıyor. Bu Bowie külliyatını kaçırmayın!


THE FLORIDA PROJECT

Yönetmen Sean Baker, festivalin en ilgi çekici filmlerinden biriyle karşımızda. Çocukluk üzerine bu zamana kadar izleyeceğiniz en enteresan filmlerden biri olduğu söyleniyor. Hele çocuk oyuncuların oyunculukları, bir çok artiste “Bunlar oyuncuysa biz neyiz?” dedirtecek cinsten:)


HOW TO TALK TO GIRLS AT PARTIES

Cameron Mitchell’in son filmi daha ismiyle bir çok kişiyi yakalayacak cinsten. Neil Gaiman’ın aynı isimli hikayesinden uyarlanan film, punk müziğin ilk çağlarıyla dolu.


SEVMEK ZAMANI

Festivalde yer alan bu Türk filmi, nostaljik Türk sineması severlerin yüzünü güldürecek cinsten. Hatta belki ismi aşina gelmiştir bile? Metin Erksan’ın Sevmek Zamanı filmi, bir resme aşık olan Halil ile resmin sahibi Meral’in ilişkisini anlatıyor. İf İstanbul Bağımsız Filmler Festivalinde bu klasikleşmiş Türk filmi, yeni haliyle sinemaseverlerle buluşuyor.


PHANTOM THREAD

Gösterime girdiği her yerde büyük hayranlık uyandıran film, Türkiye galasını ilk kez İf İstanbul Bağımsız Filmler Festivali ile yapıyor. 23 Ocak’ta, 6 dalda birden Oscar’a aday gösterilen Phantom Thread, 1950’lerin Londra’sında geçiyor. Film, iki ünlü tasarımcı kardeşler Reynolds Woodstock ve Cyril’in hikayesini anlatıyor.


OH LUCY!

‘Festival dediğin eğlenceli olur!’ mottosuyla yola çıkanlar, afet anında toplanacağımız yere Oh Lucy! Festivalin en eğlenceli filmlerinden olarak gösterilen Japon filmi Oh Lucy!, Tokyo’dan Los Angeles’a uzanan ve pek de normal olmayan bir aşkı anlatıyor. Pearl Harbor’da aşık olduğumuz Josh Hartnett’in yer aldığı film aynı zamanda yılın en nükteli feminist yapıtları arasında.


KAMIKAZE '89

Şimdi de Black Mirror severlere sesleniyorum! Distopik macera ve biraz da gerilim arayanlar için son çağrı! Tüm medyayı ele geçiren ‘Kartel’ isimli dev bir şirket ve leopar desenli deri ceket giyen alkolik bir polis diyorum, gerisini siz düşünün. Her şeyi geçtim, ünlü yönetmen Rainer Werner Fassbinder’ın ölmeden önce kamera karşısına geçtiği son film olarak da izlenmeye değer.

BLOGGER
TUĞÇE DURAK
    LÜTFEN OTEL SEÇİN